V životě člověka je někdy chvíle, kdy se mu nedaří vykročit dál a má pocit, že uvízl na místě. V této chvíli je tu pro nás velký pomocník a to rituál. Rituál je něco, co nám napomáhá k tomu, abychom se dostali z místa, které nám již v životě nevyhovuje, když cítíme, že je ten pravý čas se vydat dál.


Rituál není něco, čeho bychom se měli bát. Je to pomocník, který i přesto bývá někdy díky nedostatku informací v dnešní době tabuizován. Rituál je často používán při změnách v životě. Ve chvílích, kdy přichází přechod do nové situace a zatím se nedaří odpoutat od situace nynější. A to například při změně zaměstnání, ukončení vztahu, svatbě, příchodu dítěte, úmrtí v rodině, ale také u dětí při nástupu do školky nebo školy, apod.


Rituál pomáhá v situacích, kdy je třeba vykročit v životě dál a uzavřít kapitolu života, která již končí. Je to vlastně uctění a poděkování tomu, co již bylo a vykročení na životní cestě dál.


Je to ten pravý čas, kdy můžete vyjádřit své emoce, které byly potlačeny nebo skrývány. A nyní je třeba, aby vystoupily na povrch a mohly odejít, aby nezpůsobovaly další skrytá traumata.


Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s našimi kořeny, předky, přírodou, matkou zemí a koloběhem života, ale také s námi samotnými. 


Pomáhá  vystoupit z každodenní rutiny a obohatit náš život, ať už o samotě, nebo v propojení a sdílení s ostatními.


Rituál je zastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru, uctění mezníků a předělů na naší cestě.


Dodává nám jasnost a jistotu, vytváří prostor pro prožití emocí, může upevnit nebo v úctě rozvázat svazek.


To podstatné, co nám rituály mohou přinést, je podpořit důležité změny v našem životě, vědomě vzít život do svých rukou a vykročit mu vstříc.